Seznamte se s NopCommerce

Posted on Posted in NopCommerce

Jak vstoupit na dnes již tak přeplněnou českou e-shop scénu ? Z pohledu vlastníka nebo provozovatele e-shopu je dnes volba dobrého systému z nepřeberného množství nabídek více než náročným úkolem. Však z pohledu programátora je realita dost často rozdílná. Pokud jste ze světa PHP, tak pravděpodobně sáhnete po Prestashopu nebo jiném stabilním a roky ověřeném řešení. V případě, že jste .NET vývojář a hledáte plnohodnotný open-source systém, který vám nabídne dostatečně velkou komunitu a množství rozšíření, tak pravděpodobně zvolíte právě NopCommerce.

NopCommerce je open souce eCommerce řešení, které zahrnuje naprosto vše, co potřebujete pro rozběhnutí obchodu jakékoliv velikosti. Tým, který stojí za vývojem NopCommerce se sešel už v roce 2008. Takže pokud nechcete psát eCommerce řešení od začátku a chcete si usnadnit vývoj o devět let zkušeností, zvolte NopCommerce.

Pro vývojáře je důležité, že komunita, která stojí za systémem, je opravdu velká a každý den roste. Kód je dobře čitelný a v každé další verzi je vidět, že je kladen důraz i na refaktroring. Takže se pro nás následný vývoj stává příjemnou záležitostí, což bohužel není standart u všech open source řešení. Zdrojový kód je dostupný na GitHubu. Světe div se, je k dispozici jak vývojářská, tak uživatelská nápověda, což je pro osvojení základních dovedností velmi důležité.

Výčet všech dostupných funkcí, které NopCommerce nabízí je opravdu nepřeberný a uvádět ho zde by bylo zbytečné, ale určitě stojí za zmínku několik zajímavých možností. NopCommerce umožňuje spravovat více obchodu v jedné administraci. Takže pokud chcete rozběhnout více obchodů, ale zároveň spravovat vše pohodlně z jedné administrace, tak s NopCommerce to není problém. Za zmínku určitě stojí i dostupnost api na propojení z externích systémů. Jedná se o výbornou cestu, jak zautomatizovat procesy nad NopCommerce v případě ,že již ve firmě máte ERP nebo účetní systém.

Další velmi zajímavou vlastností NopCommerce je možnost do vašeho obchodu pustit ostatní prodejce. To znamená, že každý  váš dodavatel si může ve vašem obchodě spravovat vlastní produktové portfolio, řešit objednávky a komunikovat se zákazníky.  Pro NopCommerce je také dostupný marketplace, kde se dají sehnat nejrůznější moduly a rozšíření. Paleta je opravdu pestrá v oblasti placených i neplacených modulů.

Nové verze zatím vycházejí ne v zcela pravidelných intervalech, ale počítejte, že jednou za 9 – 12 měsíců se vždy objeví nová verze. V současné době je stabilní a nejnovější verze 3.9. Intenzivně se pracuje na verzi 4, která bude plná přelomová v mnoha ohledech. Pokud chcete zasáhnout do komunitního vývoje, tak to není velký problém. Komunita se neustále domlouvá, jaké funkce a jaké principy budou do dalších verzí zakomponovány.

Z mé vlastní zkušenosti se oplatí vyčkat po vydání nové verze asi měsíc, pokud nechcete řešit drobné problémy s přechodem na novější verzi. Při přechodu z verze 3.8 na 3.9 jsem opravdu čekal na první release, který byl stabilní, ale neuvědomil jsem si, že některé moduly ještě nejsou kompatibilní s nově vydanou verzí, což mě stálo několik nepříjemných hodin opravování.

Naštěstí i většina modulů je open source, takže stačilo upravit a zkompilovat pár modulů. Ale určitě to nedoporučuji. Většinou všichni autoři modulů během prvního měsíce upraví své moduly, aby byly kompatibilní s novou verzi.

Závěrem mohu jen říct, že pokud hledáte v čem napsat známému e-shop nebo jste z oblasti eCommerce, určitě pověnujte NopCommerce nějaký ten čas. Je v ním obsaženo mnoho dobrých nápadů, které tým NopCommerce sbírá z celého světa.

Sám jsem využil NopCommerce třeba pro e-shop koreni-spices.cz