Zabte své programátorské SUPEREGO

Posted on Posted in DevOps

Jste team leader a nebo jen máte na starost tým programátorů? Vytvoření dobře fungujícího týmu se dnes dá přirovnat snad jen k vítězství zlaté olympijské medaile. Tedy minimálně úsilím, které musíte vynaložit, abyste svůj hvězdný tým sestavili. Zároveň kvalita týmu a lidí, které máte se nejvíce podepíše na kvalitě služeb a produktů, které nabízíte. Dobře sladěný tým zanechá na každém projektu minimální technologický dluh a je to záruka kvality. Dobrý tým dokáže firmu prosadit a špatný tým i položit.

Kvalitních IT odborníku je dnes jako šafránu. To však neznamená, že nelze sestavit opravdu dobře fungující tým. Dle mých zkušeností dobrý tým není ani tolik o hard skills jednotlivých členů, ale hlavně o soft skills, které mnoho IT odborníků postrádá. Za dobu, co programuji, jsem si všiml, že velmi mnoho programátorů má dogmatické názory a jejich superego kolikrát zastíní i zcela racionální úsudek. Ne nadarmo je dle mého názoru nejen v IT, ale i v jiných oborech nejdůležitější být open-minded.

Buďte otevření novým názorům a hlavně buďte pozitivní !!!

V každém případě, i když pracujeme v IT, tak jsme pořád jen lidé a máme různé charakterové rysy, které se při práci v týmů projeví i na práci ostatních. Tento efekt je někdy velmi vítaný a někdy rozhodně ne. Nikdo z nás nebude nikdy dokonalý, ale je velmi důležité si uvědomit, že na své okolí působíme jak negativně, tak i pozitivně. Proto je z mého pohledu velmi důležité mít v týmu někoho, kdo dokáže navodit dobrou atmosféru a dlouhodobě ji udržet i v nejtěžších momentech. Když budete pozitivní, tak se Vám to vždy oplatí.

Co je však mnohem horší než mírný morous v týmu, je programátor, který má superego, ale jeho znalosti tomu neodpovídají. IT je velmi rozsáhlý obor a určitě není ostuda, že neznáte vše. Ono to prakticky ani nejde. A proto doporučuji neříkejte, že všemu rozumíte. Trendy a technologie se vyvíjí světelnou rychlostí a je velmi těžké udržet nastavené tempo, jakým se tento rychlík řítí vpřed. Ale pokud chcete patřit mezi dobré programátory, tak je nezbytné držet tempo. Učení je součást naší práce. Ať chceme nebo ne. Dle mého názoru dobrým programátorem přestáváte být ve chvíli, kdy se přestane učit a zajímat o nové trendy.

Nejdůležitější je mít otevřenou hlavu novým myšlenkám. Paradoxem některých programátorů s velmi rozvinutým superegem je, že se nechtějí učit některé nové přístupy, které vlastně nejsou nové. Setkal jsem se i s programátory, kteří například považovali v roce 2015 vzor MVC za novinku, na druhou stranu, kdyby opravdu měli hlubokou znalost programování, tak by věděli, že zrovna tento vzor je tu s námi již od roku 1979, kdy ještě neprogramovali. Spousta lidí dodnes považuje kaban nástěnky za něco zcela nového. Ale opět je to pouze trochu zapomenutá věc z šuplíku v podání firmy Toyota z roku 1953, která již tou dobou řešila další krásný buzzword lean manufacturing. Takže možná stačí pouze termín nechat 60 let v zapomnění a pak bude zase znovu objevení. Lidstvo přece jenom rádo zapomíná.

Poučka zlaté střední cesty je v IT oboru nedocenitelná. Programátoři, architekti i manažeři mají tendence lpět na ozkoušených technologiích a nikdo jim to nemůže mít ani trochu za zlé. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že vybudování dogmatických zdí na základech starých technologiích není cesta, která Vás dovede k vítězství. Naopak. Ukáže Vaší omezenost. Není nezbytně nutné adoptovat jako první nejrůznější technologie a frameworky, které se obrazně řečeno nemusí dožít druhého dne. Ale velmi důležité je pochopit trendy a principy, které se začínají objevovat. Jedině když pochopíte výhody a nevýhody nových přístupů a nástrojů, tak je dokážete efektivně využít. Takže pokud jste vlastnící programátorského superega, zabte ho a bude Vám lépe.

Když spadneme zpět na zem, tak si člověk otevře mnoho nových obzorů. Pokud chcete být opravdu dobrým programátorem, tak otevřeně diskutujte a chtějte zpětnou vazbu od členů Vašeho týmu i jiných kolegů. Začněte chodit do práce veselý a naučte, jak přemýšlet pozitivně.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *